sobota, 30 grudnia 2017

Sztukateria


W dzisiejszym wpisie poruszę temat, który być może zainspiruje Was do małej metamorfozy. Na uczelni często mam zajęcia praktyczne, i właśnie w podczas wykonywania różnych projektów przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Chodzi mi o sztukaterię, nie jest to żadna nowość, ale myślę, że będzie to fajna odmiana dla klasycznych wnętrz.

Na początku chciałabym Wam pokazać kilka nieoczywistych projektów. Sztukateria kojarzyła mi się z dekorowaniem sufitów. Tymczasem ściany również mogą być ozdabiane w ten sposób. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej inwencji. Jeżeli naszą ideą jest zaznaczenie ścian za pomocą kilku graficznych form to dlaczego tego nie zrobić? Sztukaterię można kupić w dosłownie każdym sklepie budowlanym, nie jest to duży wydatek, a efekty mogą być naprawdę zaskakujące. Fajną opcją jest także to, że sztukateria może być pomalowana na dowolny kolor. Ja jednak najbardziej lubię jej białą wersję. A to co dla Was znalazłam:





Myślę, że taka sztukateria może ożywić nudną ścianę. Teraz zobaczcie jak ładnie prezentuje się sztukateria na sufitach. Jest coś dla tradycjonalistów i dla lubiących nowoczesność.




sobota, 23 grudnia 2017

Szyk i klasa tylko dla wybranych

Meble od Luszczyńskiego to prawdziwa gratka dla koneserów klasycznych kształtów. Przypominają one nieco oryginalne umeblowanie okresu secesyjnego. Aby zobaczyć podobne meble trzeba byłoby udać się więc do królewskiego pałacyku w warszawskich Łazienkach lub odwiedzić któreś ze znanych muzeów. Projekty Luszczyńskiego sprawią, że w swoim wnętrzu poczujesz się wręcz po królewsku. Zachwyca nie tylko kształt mebli, ale przede wszystkim odpowiednio dobrane kolory. Stoliki o smukłych, lekko zakrzywionych nogach pokryte są więc białą farbą i wzbogacone złotymi zdobieniami. Nie zapomniano, by cały komplet odpowiadał powyższej konwencji. Komoda ze sporą liczbą szuflad również utrzymana jest w bieli przy złotych dekoracjach i równie złotych gałkach. Nie zabrakło także klasycznych dodatków, jak chociażby wazony czy stojaki na kwiatki, nawiązujące do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Meble od Luszyńskiego uświetnią każde wnętrze, także to drobniejsze lub to bardziej przestrzenne, na fotografii.





czwartek, 14 grudnia 2017

Kilka pomysłów na wykorzystanie lustra

W święta Wielkanocne, czyli całkiem niedawno odwiedziłam swój rodzinny dom. Ostatnio nie mam zbyt wielu okazji, żeby spotkać się z rodziną, a takie uroczystości są świetnym pretekstem. Niestety żyjemy w takich czasach w których ciągle gdzieś gonimy, coś załatwiamy, dużo pracujemy i uczymy się. Moje rodzeństwo porozjeżdżało się po całym świecie, a rodzice nadal są bardzo aktywni. Pamiętacie może jak urządzałam najpierw salon o potem sypialnię? Gdy teraz z perspektywy patrzę na te metamorfozy, to odnoszę wrażenie, że całkiem ładnie to wszystko wyszło. Liczy się bowiem nie tylko efekt końcowy, ale także funkcjonalność. Jeżeli moja mama nie poprzestawiała mebli po moim wyjeździe z domu, to chyba jest dobrze.

Spędzając ten wolny czas z rodziną mogłam na spokojnie zastanowić się nad doborem dodatków do salonu. Szukałam różnych inspiracji i nagle mnie olśniło. Doszłam do wniosku, że pokój dzienny zyska klasy i elegancji jeśli dobiorę do niego lustra w modnych ramach. Do tej pory w moim rodzinnym domu były tylko dwa lustra. Jedno na korytarzu, a drugie w łazience. Z pewnością nie jesteśmy w tym odosobnieni bo w większości polskich domów lustra w innych wnętrzach do rzadkość. Tymczasem taka ozdoba potrafi naprawić wiele błędów, optycznie powiększa pomieszczenie, dodaje mu blasku i przestronności. Moim nietypowym pomysłem na powieszenie lustra była ściana nad kominkiem, ale takie akcesorium może zawisnąć także obok stołu, nad komodą, przy łóżku czy nad sofą w pokoju dziennym.



wtorek, 5 grudnia 2017

Styl wiktoriański- przepych czy elegancja?

Dzisiejszy wpis będzie mocno nawiązywał do tradycji i klasyki. Styl wiktoriański, bo o nim mowa jest niezwykle elegancki. Charakteryzują go bogate zdobienia, liczne wzory i rzeźby. Już na wstępie należy zaznaczyć, że w małym mieszkanku salon urządzony w iście królewskim stylu nie zawsze się sprawdzi. Jeżeli bardzo lubimy ten kierunek, a jeśli jednocześnie mieszkamy w kawalerce, to zamiast przepychu warto jest pokusić się o delikatne akcenty. Niekiedy wystarczy wąski pasek tapety na ścianie, czy też charakterystyczne krzesło.

Styl wiktoriański to przede wszystkim różnego rodzaju ornamenty. Roślinne wzory pojawiają się na ścianach, podłogach i tkaninach. Pamiętacie może jak wyglądały parkiety w wielkich salach balowych? Królowały tam bardzo ozdobne podłogi, które były swoistego rodzaju obrazami.


Teraz nie musimy trzymać się tej zasady, podłoga w stylu wiktoriańskim może być bardziej stonowana. Możemy wybierać małe płytki, ale liczy się ich ciekawe obramowanie. 


Jeżeli chodzi o ściany, to w tej kwestii powinniśmy się zdać na tapety. Musimy zapomnieć o białych, beżowych i naturalnych kolorach. Liczą się mocne barwy. Nowoczesna tapeta w stylu wiktoriańskim może mieć ciekawe ornamenty i nietypową strukturę. 


Charakterystyczne dla tej epoki są także kryształowe żyrandole, bogato zdobione krzesła i wanny z lwimi nóżkami.